Blog

Kulak Estetiği

Çocuklar doğduklarında genetik etkiler ile kulak şekli belirlenmiş, öne doğru çıkıntısı fazla, küçük, büyük, katlantısı olmayan ya da hiç kulak olmayan deformite grubunda doğabilir. Genellikle anne karnında iken ağır deformiteler dışında kulak problemleri gözlenemez. Doğumla ebeveynler süprizle karşılaşabilir. Panik olmamak, doğum sonrası mümkünse erken dönemde muayene ettirmek önemlidir. Anneden geçen östrojenler sayesinde kıkırdaklar henüz şekil alabilirken erken dönemde uygulanacak kafa bantları ile küçük de olsa bir miktar düzelme olabilir.

Çocuğun kreş yaşı geldiğinde, farkındalığın geliştiği 5-6 yaşlarından önce mümkünse opere edilmelidir. Bu yaş çocuklar ego’ları ile hareket eder, süperego gelişmemiştir. Bu nedenle acımasızdırlar ve vücut eksiklikleri ile alay edebilirler. Kepçe kulak nedeniyle çocuğun psikolojik olarak etkilenmemesi için bu yaşlardan önce opere edilmesi faydalıdır. Ancak bazen çocuk hiç önemsemez, aile fertleri doktor doktor gezerek çocuğun aklına olayı yerleştirirler. Ebevenlerin bundan kaçınmaları, çocuğa tedirginliklerini yansıtmamaları, 4-6 yaş arasında uzman bir doktor ile görüşerek gereğini yaptırmaları uygun olur.

Çocuk yaş grubunda operasyonları genel anestezi altında (uyutarak) yapmak uygundur. Erişkin dönemde lokal ve genel anestezi tercih edilebilir.

Ameliyatta farklı yöntemler olmakla birlikte hepsinin temelinde; kulağın kıvrımlarının sağlanması (helix- antihelix kıvrımları) ve kafatasına doğru kulağın yaklaştırılmasıdır. Genellikle kulak arkasından yapılan birkaç cm’lik küçük bir kesiden girilerek, hastamızın problemine göre uygun tekniği seçerek bu operasyon yapılır. Kulağın katlanması ve kafatasına yaklaştırılması dikişler ile sağlanır. Genellikle erimeyen , kalıcı dikişler ile yapılır. Ancak üzerini deri örttüğü ve kulak arka kısımdan kafatasına yaklaştığı için ne kesi izi görülür, ne de kalıcı dikişler. Hangi teknik ile yapılırsa yapılsın ameliyattan sonraki 10-20 günlük dönemde, dikişlerin kıkırdağı yırtmaması için “tenisçi bandı” diye bilinen bant uygulaması istenir. Amaç; bu 10-20 günlük sürede dikişlerin etrafındaki dokular kaynayarak, dikişe binen yükü azaltması için dışarıdan kulağa destek olunmasıdır. Bu operasyonu düşünen hastalarımız yaklaşık 10 gün boyunca 24 saat bu bandajı takacaklarını unutmamalıdır.

Bu operasyonda en sık gözlenen komplikasyon kulağın tekrar açılması ve ameliyatın başarısız olmasıdır. Bu nedenle hastaya özel cerrahi teknik seçilmelidir. Örneğin; erkek hastada kıkırdak daha kalındır. Bazen oldukça dirençlidir. Bu hastalarda sadece dikişler yeterli olmayacaktır, kulak kıkırdağının özel törpüler ile törpülenerek bir miktar inceltilmesi, ya da scorring işlemi (kıkırdağın çizilerek zayıflatılması) eklenirse direnç azalır, dikişler yırtılmaz ve nüks olmaz. Ameliyat başarılı olur.

Özetle; ameliyat zamanlamasına özen göstermeli, kulak deformitesi ve yapısına göre teknik belirlenerek operasyon yapılmalıdır.

29 Ağustos 2016 Estetik Cerrahi
About serkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir