Blog

Göğüs Büyütme

Her kadının hayalidir yerçekimine direnen gögüsler. Küçük de olsa, büyük de olsa meme dik durmalıdır. Onest ile kendinizi özgür hissedin. Artık destekler ve dolgulara son. 

Stilinizi değiştirmeye hazır mısınız?

Ergenligin başlaması ile genç kızlarda meme tomurcuğu gelişerek gögüs şekli oturur.Meme gelişimi genetik faktörlerle belirleneceği gibi çevresel faktörler de etkilidir. Her ne sebep ile olursa olsun, meme gelişiminde gözlenen duraksama sonucu volüm açısından yetersiz gögüs ile karşılaşırız. Meme dişilik sembolü olan, beden imajını belirleyen bir vücut bölümüdür. Farklı toplumlarda farklı estetik normlar kabul görmüştür. Mitolojide Kibele 3 memeli olarak tasvir edilmiş, meme ile “bereket” sembolleştirilerek, bereket tanrıçası olarak kabul edilmiştir. Yapısı gereği yerçekimine yenik düşebilir.

Estetik meme ; dik duran , yeterli volümde olan , meme başının yeleşimi santralize (merkezde) olan , areolası (meme ucundaki koyu renkli halka) ideal genişlikte olan ve diri duran memedir.

Meme büyütme (göğüs büyütme) istegiyle başvuran hastamıza detaylı muayene ve ölçüm yapılır. Hastamızın beden ölçüsü (meme altından ölçülen gögüs kafesinin çapı) tespit edilir. Sonrasında meme başından yapılan ölçüm sonrası cup size (A,B,C,D…) hesaplanır. Hastamızın mevcut gögüs ölçüsü ve cup size bulunduktan sonra memenin istenilen büyüklüğü sorulur. Meme büyüklüğü cup size ile hesaplanır. Hastamızın istediği büyüklüğü hangi tip silikon ile karşılayacağımızı ve kaç cc volümde silikon kullanacağımızı yapılan ölçümler ve prova sonucu tam olarak tespit ederiz. Göğüs büyütme ameliyatı öncesi planlama  çok önemlidir. Mevcut memenin volümü, meme başının yerleşimi (birbirinden ayrık olup olmadığı), areolanın çapı, omuz genişliği, boy uzunuğu , gögüs kafesinin çapı silikon seçiminde vazgeçilmez oranlardır.

Örneğin geniş omuzlu, geniş gögüs kafesine sahip uzun boylu bir hastada oldukça büyük protezler bile kullanılabilirken; gögüs kafesi dar, omzu dar olan bir bayanda daha sınırlı seçimler yapmamız gerekebilir. Bu durumda hastamızın dolgun ve büyük bir gögüs talebi varsa; göğüs büyütme ameliyatında silikon protez seçimini dar tabanlı, öne çıkıntılı şekilde (high profile) seçmek gerekir. Geniş tabanlı protezler dar gögüs kafesine sahip hastada yanlardan taşma yapar. Bu nedenle göğüs büyütme operasyonu yapacak estetik cerrahın hastasının talebini iyi anlayıp, dikkatli ölçümler ve planlama yapması önemlidir.

Göğüs büyütme ameliyatına küçük kesi ile başlanır. Meme büyütme operasyonu dört farklı girişim bölgesinden yağabiliriz. Meme altı, meme başı, göbek deliği ve koltuk altından girilebilir.

Giriş yeri ne olursa olsun silikonun yerleştirilmesi için hazırlanacak olan cep 3 planda yapılabilir. Kas altı, kas üstü ve dual plan. Her planın avantajı ve dezavantajı vardır. Kas altı avantajı , silikonun kalın bir doku ile örtünmesini sağlayarak kenarlarının hissedilmesini çok azaltır. Dezavantajı ise ameliyat sonrası ağrının diğerlerine göre fazla olmasıdır. Kas üstünün avantajı, ağrısız olması , ertesi gün günlük hayata dönülmesidir . Dezavantajı ise bir miktar meme dokusu bulunan hastada yapılabilmesi , her hastaya uygun olmamasıdır.

Göğüs büyütme ameliyatı 1 saat kadar süren kısa bir operasyondur. Kesiler estetik teknikle dikilir, pansuman gerekmez. Günlük hayata dönüş 1-5 gün arasıdır. Meme büyütme estetik cerrahinin en çok yüz güldüren operasyonudur. Çünkü ameliyattan hemen sonra sonuç gözle görünür şekilde değişmektedir.

Silikon operasyonu süt vermeye engel değildir. Meme bezleri göğüs büyütme ameliyatında uygun cerrahi teknikte asla zarar görmez.

Meme büyütmede cerrahi teknik önemlidir. Doğal görünen ve dolgun bir meme sağlamak, hastalarımızı dolgulu çamaşırlardan kurtarmak gerekir. Başvuran hastalarımız arasında daha önce bu operasyonu geçirmiş olup memnuniyetsiz olan (daha çok küçük buldukları için büyütme isteği ile geliyorlar) bir grup vardır. Burada dikkatli sorgulama yaptığımızda en sık gördüğümüz neden şudur; hastanın isteğini hekime tam anlamıyla anlatamaması, ya da hekimin hastayı tam anlayamamasıdır. Yani “İLETİŞİM” eksikliği. Bu nedenle hekiminiz ile planlama esnasında net konuşmak, hekimin ise ameliyat öncesi “PROVA” ile (hekimlerin farklı teknikleri vardır) hastasına tahmini sonuç hakkında net bilgilendirme yapması gereklidir.

Göğüs büyütmede duyu sinirleri korunmalıdır. Ayrıca simetrinin sağlanması için (bazen hastada asimetrik meme bulunur), ameliyatta farklı boyutta silikon seçimi yapılarak düzeltilebilir. Bazı durumlarda memede sarkma fazla ise mutlaka meme dikleştirme operasyonu ile birlikte yapmak gerekebilir ( Mastopeksi). Göğüs dikleştirme özellikle süt vermiş olan hastalarımızda; sarkma söz konusu ise yapılmalıdır.

Silikon operasyonu meme kontrollerine engel değildir (mamografi, ultrasound vs.) Her kadın belirli yaşlardan sonra meme kanseri taramalarına devam etmelidir.

Göğüs büyütme operasyonunda hekimlerin, dolayısıyla hastaların en çok sorgulaması ve dikkat etmesi gereken bir unsur kullanılacak silikonun seçimidir. Silikon yabancı bir madde olup vücuda girmekte ve yıllarca kalmaktadır. Dolayısı ile bu tip protezlerin kaliteli malzemelerden yapılmış olması ve güvenli olması gerekmektedir. CE belgeli (avrupa birliği sertifikalı) olmalı, iyi markalar kullanılmalıdır. Malzemeden “tasarruf” yapılmamalıdır. Kliniğimizde kullanılan silikonlar hasta kartları (sertifikaları) olan, üretim seri numaralarına kadar belli olan firmaların ürünleridir.

Özetle; Onest klinikte‘te göğüs büyütme ameliyatı öncesi mutlaka prova yapılarak görsel olarak nasıl duracağı gösterilir. Op. Dr.Onur Gürbüz sizin için en uygun silikon protezi belirledikten sonra operasyonda sizer (deneme silikonları) ile planlanan silikonu yerleştirerek test eder. Diğer gögüse bir büyük ya da küçüğünü koyarak tam olarak emin olduğu protezi belirler.En son gerçek silikon protez kutudan çıkarılarak ameliyat tamamlanır. Protezin içinden çıkan sertifikalar, üretim lot numaraları yapıştırılarak ameliyat sonrası hastaya verilir.

Göğüs büyütmede ameliyattan hemen sonra değişim aşikardır. Ağrı olduğu dönemde bile ayna isteyen hastalarımız gördükleri sonuç karşısında mutlu olmaktadırlar. Buradan memenin kadın hayatında ne denli önem arzettiğini bir cerrah olarak bir kez daha anlamaktayım. Ameliyat sonrası takip dönemimde ise hastalarımda öz güven artışına bağlı giyim tarzlarında değişim, duruşlarındaki değişimin bu operasyonun sosyal yaşam üzerine de oldukça etkili olduğunu bizlere göstermektedir. Operasyonun başarısı öncelikle hastanın ne istediğinin ameliyat öncesi provalarda çok iyi kavranması, bu isteği hangi marka silikonun hangi ölçüsü ve hangi tipiyle sağlanacağının iyi analiz edilerek titiz bir cerrahi ile operasyonun tamamlanmasından geçer.

29 Ağustos 2016 Estetik Cerrahi
About serkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir