Blog

Burun Estetiği

Rhinoplasty estetik cerrahinin en önemli operasyonudur. Yüz bölgesinde, tam merkezde olması nedeniyle hata affetmeyen bir operasyondur. Karakteristik özelliği değiştirebilmesi nedeniyle aynı zamanda da sosyal imaj üzerine de oldukça fazla etkisi olan bir estetik müdahaledir. Onest’e göre estetik burun operasyonu; tek seferde yapılan, iyi nefes alan, alın-yüz-çene açılarıyla ahenkli, doğal görünüm odaklı, “butik” bir cerrahidir. 

İşimizin bilincindeyiz….

Onest’e burun operasyonu talebi ile başvuran hastalarımız öncelikle detaylı bir anamnez alındıktan sonra (tıbbi hikaye, travma öyküsü vs.) muayeneye alınır. Muayene iki aşamalıdır. Eksternal muayene (dış muayene, şekil bozukluğu, eğrilik, deri özellikleri vs.) yapıldıktan sonra notlar alınır ve internal muayene (burun içi muayenesi, nefes alma problemi, septum deviasyonu, konka hipertrofileri, nasal valv açısı vs.) yapılır. Burun iç muayenesinde en önemli basamaklardan bir tanesi endoskopik muayene olup, burun içerisinin detaylı bir şekilde ışıklı bir teleskop ile girilerek ekrandan izlenmesi işlemidir. En ufak bir ağrısı yoktur, ancak çok değerlidir.

İkinci aşama bilgilendirmedir. Bilgi güçtür, bu nedenle her hastamız rinoplasti operasyonunun tüm detaylarını Op.Dr. Onur Gürbüz’ün ağzından dinleyerek soru ve endişelerini paylaşacağı on dakikalık biz zaman dilimine sahip olur. Bu aşamada görsellerle de doktorumuzun “estetik yaklaşımını” anlama şansı elde edersiniz.

Üçüncü aşamada fotoğraflama gelmektedir. Fotoğraf ünitemizde profosyonel fotoğraflarınız çekilerek bilgisayar ortamında sizinle karşılıklı olarak önce analizler yapılır. Sizin şikayetleriniz dinlenir, sonrasında Op.Dr. Onur Gürbüz estetik cerrah gözüyle gördüklerini sizinle paylaşır. Burun operasyonu değerlendirmesinde asla burun odaklı olmamak gerekir. Profili değerlendirmek gerekir. Burun tek başına hiçbir şekilde anlam teşkil etmez, yüzün parçası olarak yerine oturduğunda anlamlıdır. Bunu çoklu bir puzzle’ın en son orta parçasının yerine konmasına benzetebilirsiniz. Bu nedenle fotoğraf çalışması değerlidir, yapılacak tasarım yüz gözetilerek yapılır. Bazen yapılacak operasyona ek tedavi prosedürleri uygulamak gerekebilir. Ortodontik tedavi de bunun bir parçasıdır. Çene problemleri, diş problemleri, elmacık kemiği problemleri, hatta yumuşak doku problemleri varsa (yanak yağ miktarı , sarkmalar, boyun bölgesi problemleri, yağ fazlalıkları vs.) yapılacak burun operasyonu sonucu yarım kalabilir. Onest’te gerekli durumlarda profiloplasty yapılır. Rinoplastiye ek olarak sıkıntılı bölgeye göre ek tedavi prosedürleri (dudak kalınlaştırma, zygomatik augmentation “elmacık kemik belirginleştirme”, çene ucu estetiği “ileri-geri alma”, platysmoplasty “gıdı estetiği” vs.) uygulanır.

Dördüncü aşama karar aşamasıdır, bu aşamada hastamıza düşünebilmesi, diğer alternatifleri değerlendirebilmesi , hür iradesi ile baş başa kalıp sağlıklı karar verebilmesi sağlanmak üzere görüşme sonlandırılır ve kliniğimizden uğurlanır. Onest prensibi olarak ilk görüşmede operasyon randevusu alamazsınız. Aynı gün bile operasyon olacaksanız klinikten çıkıp 1 saat düşünüp bizi aramanız istenir. Bu hastaya acil karar vermemesi, baskı altında hissetmemesi için bir nefes alma süreci sağlar.

Beşinci aşama kliniğimiz dışında gerçekleşen, İstanbul’un elit A plus hastanelerinden sizin seçiminiz ve bizim önerilerimiz doğrultusunda belirlediğimiz hastane aşamasıdır. Ameliyat öncesi detaylı tahliller ve anestezi konsültasyonlarınız ekibimiz rehberliğinde yapılır.

Bu aşamada estetik cerrahi disiplini altında, deneyim ve el becerisinin yoğrularak en son tıbbi teknolojinin kullanımıyla geçirilecek 2 -3 saatlik ameliyat dönemi yaşayacaksınız. Ameliyat sonrası ağrı göreceli olmakla birlikte çok büyük bir ağrı hissetmezsiniz. Genel anestezi altında iken lokal anestezi uygulaması da yapıldığı için, uyandığınızda burun ağrısı duymayacak, 4-5 saat sonrasında hafif hafif başlayan ağrı hissedeceksiniz. Bu dönemde de güçlü ilaçlar ve ağrı kontrol sistemleri sayesinde ağrı hissetmeyecek, ya da oldukça hafiflediğini göreceksiniz. Şişlikler ve minimal bir morarma hastadan hastaya değişen oranda yaşanabilir. Soğuk uygulamalar ve ilaç destekleri ile hızlı bir derlenme dönemi yaşarsınız.

Altıncı aşama ameliyat sonrasıdır. Bazı hastalarımızda buruna silikon stendler koymamız gerekebilir. İçerisinde hava almanızı sağlayan bir oluk bulunan, yapışmadığı için kolay çıkan, ağrı vermeyen slikon stendler kısa süreli kalmaktadır. Bazı hastalarmızda hiç uygulanmamaktadır. Mutlaka alçı uygulaması yapılır, ortalama 5-7 gün kalır. Alçı alındığında artık şişlikler ve renk değişimleri gitmiş, günlük hayatınıza devam edebilir konuma gelmişsiniz demektir.

Burun estetiği olan her hastada “ödem” dediğimiz burun derisinin şişliği sözkonusudur. Bu ödemler ilk aylarda çok hızlı inerler, ancak burnun son halini alması altı ay ile bir yıla yakın bir süreç alır.

Ameliyat sonrası yakın takip gerekir. İldışı ve yurtdışı hastalarımızla misafir ilişkileri departmanımızın hazırlayacağı program dahilinde peryodik olarak on-line internet görüşmeleri, mail yolu ile görüşmeler, telefon görüşmeleri eğer mümkünse klinik ziyaretleri yapılmalıdır. Bu görüşmeler rutin olarak 1 yıl zarfında yapılır.

Op. Dr. Onur Gürbüz plan aşamasında resim çalışması yaparken sizin yüzünüze giden, sizin mevcut burnunuzun kemik-kıkırdak ve deri yapısını dikkate alarak; tek bir burun resmi gösterir. Eğer siz bu burundan mutlu olacaksanız ameliyatınızı yapmayı üstlenir. Ancak tersi sözkonusu olursa nedenini açıklayarak ameliyat planına almaz. Prensip gereği; her cerrahın estetik kavramının kafasında olduğunu ve elinin kendi planladığı burnu yapmaya meyilli olduğunu düşündüğü için aslında tek burun sonucu çıkacağına inanır. Bu nedenle de cerrah için beklenen sonuç ne ise hastasına bu sonucu sunmalı, beğenilirse ameliyata geçmelidir.

29 Ağustos 2016 Estetik Cerrahi
About serkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir