Blog

Botulinum Toksini (Botox)

Botox olarak bilinen uygulama (aslında bir firmanın “Allergan” ticari ismi ile anılan ) botilinum toksin tip A ‘nın göz çevresi ve kaş üzerine uygulanması işlemidir. Bu toksin bir bakterinin zehiri (toksini) olup, laboratuar ortamında üretilerek doz ayarlı şekilde ticari sunumu yapılan bir ilaçtır. Liyofilize toz (kuru toz) şeklinde, soğuk zincirde (+4 derece) saklanması gereken bir ilaçtır. Bir flakonunda 100 I.Ü bulunur. Doktor tarafından izotonik serum ile sulandırılarak Botox enjeksiyona hazır hale getirilir. İlaç bir kez hazırlandıktan sonra buz dolabında etkili olarak saklanabileceği süre 24 saattir. Bu nedenle 24 saati aşan bekleyen botoksta etkinlik azalır, hatta kaybolur. Onest’te bu ilaç hasta yanında yeni açılarak sulandırılır ve uygulanır. Bir flakon ilaç 100 ünite olup, standart uygulamada bir hastada 50-70 ünite yeterlidir.

İlacın etki mekanizması çizgili kasların kasılmasını yaklaşık 6 ay süre ile felç etmektir. Bu etkiden estetik cerrahide bizler nasıl faydalanırız?

Kazayağı “ crow’s feet “ (göz kenarındaki yatay 3 çizgi) göz çevresindeki yuvarlak şekilli kasın kasılarak enine çizgilenmeye yol açması ile olur. Gençlik yıllarında deri altı yağ dokusu nedeniyle kasın bu aktivitesi gözlenmez. Otuzlu yaşlarda derinin atrofisi (incelmesi) ile , yağ tabakasının erimesi ile deri kasa yaklaşır. Orbiküler kasın (gözün etrafındaki yuvarlak kas) işte bu bölgedeki kısmının Botulinum toksini (Botox) ile sınırlı felç edilmesi ile kasın bu kısmı 6 ay boyunca kasılamaz. Kasılamadığı için de crow’s feet’ler (kaz ayakları) açılır. Ancak uzun yıllar Botulinum toksini yapılmamışsa ve yaş ilerlemişse bazen bu kırışıklıklar deride kalıcı olmaya başlayabilir. İşte bu durumda botox yeterince açamayabilir. Bu durumda ek tedaviler yapılabilir. Aynı durum alın bölgesi ve kaş arası için de geçerlidir. Bu tedavilerden bir tanesi ; çok ince dolgularla (hyaluronik asit yapıda, geçici) ince ince çizgilerin doldurulmasıdır. Bir diğeri fraxiyonel lazer uygulamaları ile deri sıkılaşması, yeni fibrinojen (deri yapıtaşı) sentezi ile derinin yenilenmesidir. Hastamızın mevcut durumuna göre bu tedavilerden bir veya birkaçı seçilebilir.

Botox’un bir diğer uygulama bölgesi alın ve kaşarasıdır. Kaşların çatık ifadesi giderilir, alındaki enine çizgilenme giderilebilir. Aynı zamanda kaşları aşağı çeken kaslara uygulanan botulinum toksini sayesinde kaşları yukarı çeken kaslar daha aktif olacağı için kaşlar bir miktar kalkar. Bu kalkma kişiden kişiye değişir. Çünkü botoksa bağlı bir kalkma değil, aşağı çeken kasın felç olmasıyla, hastanın yukarı kaldıran kas gücünün ve kasın yerleşim yerine bağlı bir kalkma olacaktır. Biz estetik cerrahlar kaşı istediğimiz yerden yukarı asabiliriz. Bunu ancak ameliyatla, ya da özel üretilen ipliklerle sağlarız. Botulinum toksini ile kaş kaldırılacaksa uygun yerlere uygun dozda uygulama yaparız,5-7 gün bekleyerek sonucu birlikte görürüz. Kaşın genellikle orta ve dış kısmında kalkma gözlenir. Sebebi; kaşı yukarı kaldıran kaslar bu kısımdan yukarı doğru yerleşmiştir. Başka bir bölgeden kalkma istiyorsak dediğimiz gibi operasyon düşünülecektir.

Botox uygulamasında hastaları bekliyen en büyük tehlike; uzman olmayan kişilerin uygulama yapmaya çalışması ve aktif olmayan ilaç (markası, tarihi, bekleme süresi, soğuk zincir vs) kullanımına dikkat etmelidirler. Olası hatada 6 ay süreli göz kapakta düşüklük (pitoz), ağız çevresi yanlış uygulamada salyanın akması gibi komplikasyonlar görülebilir.

Bu nedenle iyi araştırmak gerekir. Bir hekimin uygulaması önemlidir. botox uygulandıktan 5-7 gün içinde etkisi gözlenir. Bazen 7 gün sonra rütuş gerekebilir.

Ayrıca migren tedavisinde etkinliği bilinmektedir.

El , ayak ve kol altı terlemelerinde botox oldukça etkin olup, uygulama sonrası 6-8 ay süre ile terlemeye kesin çözüm olmakta. Uygulama derinliği ve dozu çok önemli. Uzman ellerde çok başarılıdır.

29 Ağustos 2016 Estetik Cerrahi
About serkan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir